Skip to content

158 Stegman St.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block25001
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$250,000
72%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,771-0.6%
2024$7,820+40.1%
2023$5,582-0.4%
2022$5,603+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7104, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1963