Skip to content

244 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Industrial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 28, 2008

Property Information

Block28501
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
DescriptionM-G-2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
36%
Improvement Value:$157,800
64%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,491-0.6%
2024$5,525+40.1%
2023$3,944-0.4%
2022$3,959+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8638, Page 993

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4492, Page 104