Skip to content

179 Lincoln St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block2504
Lot19
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
26%
Improvement Value:$197,000
74%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931-0.6%
2024$5,968+6.1%
2023$5,625
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 9886, Page 571Recorded3/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 2008