Skip to content

365 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2018

Property Information

Block2504
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H-G1
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
31%
Improvement Value:$432,000
69%
Total Assessment$622,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,889-0.6%
2024$13,976+40.1%
2023$9,977-0.4%
2022$10,014+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4448, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1991