Skip to content

23 Stegman St.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 31, 1990

Property Information

Block25201
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
27%
Improvement Value:$237,700
73%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,273-0.6%
2024$7,318+40.1%
2023$5,224-0.4%
2022$5,244+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4344, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1920