Skip to content

17 Stegman St.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block25201
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,928
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
24%
Improvement Value:$282,300
76%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,269-0.6%
2024$8,321+40.1%
2023$5,940-0.4%
2022$5,962+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920