Skip to content

589 Garfield Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1936

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block25201
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,952
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,900
51%
Improvement Value:$75,700
49%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,430-0.6%
2024$3,451+40.1%
2023$2,464-0.4%
2022$2,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,952DeedBook 9917, Page 452Recorded8/4/2025

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft755DeedBook 9725, Page 825Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7523, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1936