Skip to content

30 Dwight St.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block25201
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1UH-B-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
45%
Improvement Value:$107,500
55%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,366-0.6%
2024$4,393+40.1%
2023$3,136-0.4%
2022$3,148+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910