Skip to content

36 Dwight St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 22, 2018

Property Information

Block25201
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
22%
Improvement Value:$307,000
78%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,820-0.6%
2024$8,876+40.1%
2023$6,336-0.4%
2022$6,360+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 9294, Page 361Recorded3/29/2018

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 9131, Page 743NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5883, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1910