Skip to content

79 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$404,600
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block25801
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,147
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$213,800
70%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784-0.6%
2024$6,826+40.1%
2023$4,873-0.4%
2022$4,891+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$404,600
DeedBook 9821, Page 518

Property Sale

Sale
$404,600

From:

To:

Sq Ft2,147DeedBook 9821, Page 518Recorded5/10/2024

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4484, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1902