Skip to content

538 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1916

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Dec 3, 2015

Property Information

Block26001
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page260

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,943
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
21%
Improvement Value:$383,000
79%
Total Assessment$484,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,823-0.6%
2024$10,891+40.1%
2023$7,775-0.4%
2022$7,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft2,943DeedBook 9085, Page 128Recorded12/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1916