Skip to content

304 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1948

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 2, 2010

Property Information

Block25302
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
38%
Improvement Value:$112,300
62%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,044-0.6%
2024$4,069+40.1%
2023$2,905-0.4%
2022$2,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 8743, Page 108Recorded7/21/2010

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4501, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1948