Skip to content

302 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1949

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block25302
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
33%
Improvement Value:$139,700
67%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,656-0.6%
2024$4,685+40.1%
2023$3,344-0.4%
2022$3,357+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9172, Page 481Recorded1/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1949