Skip to content

327 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2002

Property Information

Block25303
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-BT-G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
34%
Improvement Value:$156,700
66%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321-0.6%
2024$5,355+40.1%
2023$3,822-0.4%
2022$3,837+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5336, Page 105

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3174, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1949