Skip to content

331 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1949

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Jun 27, 1989

Property Information

Block25303
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-BT-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
38%
Improvement Value:$111,000
62%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,015-0.6%
2024$4,040+40.1%
2023$2,884-0.4%
2022$2,895+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4161, Page 159

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 3867, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1949