Skip to content

226 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block25304
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
33%
Improvement Value:$180,600
67%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982-0.6%
2024$6,020+48.7%
2023$4,047-0.4%
2022$4,063+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 9533, Page 210NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4567, Page 209

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 3490, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1926