Skip to content

7 Spring St.Jersey City, NJ 07305

Built 1959

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 23, 2000

Property Information

Block25305
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
37%
Improvement Value:$147,300
63%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,948-0.7%
2024$4,981+43.0%
2023$3,484-0.4%
2022$3,498+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5578, Page 208

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4418, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1959