Skip to content

324 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1929

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block26202
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
34%
Improvement Value:$174,500
66%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891-0.6%
2024$5,928+40.1%
2023$4,231-0.4%
2022$4,247+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929