Skip to content

246 Van Nostrand Ave

Jersey City, NJ 07305

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block25401
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2.5-BD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,366
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
29%
Improvement Value:$250,400
71%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,862-0.6%
2024$7,912+40.1%
2023$5,648-0.4%
2022$5,669+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 9860, Page 879

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

DeedBook 7167, Page 146Recorded11/14/2003

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4722, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1903