Skip to content

177 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2017

Property Information

Block22102
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningI-2
Sq Footage2,312
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
29%
Improvement Value:$186,300
71%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,837-0.6%
2024$5,874+40.1%
2023$4,193-0.4%
2022$4,209+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9079, Page 585Recorded11/17/2015

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8830, Page 423

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7154, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1890