Skip to content

280 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2004

Property Information

Block25401
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,900
19%
Improvement Value:$409,200
81%
Total Assessment$504,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,257+52.9%
2024$7,361+40.1%
2023$5,255-0.4%
2022$5,274+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5064, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1925