Skip to content

312 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block25401
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
30%
Improvement Value:$215,000
70%
Total Assessment$307,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,875-0.6%
2024$6,919+40.1%
2023$4,939-0.4%
2022$4,957+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5734, Page 83

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4444, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1912