Skip to content

81 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block25802
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description1S+BT-D-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
35%
Improvement Value:$175,900
65%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,102-0.6%
2024$5,134+40.1%
2023$3,665-0.4%
2022$3,679+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9458, Page 979Recorded12/26/2019

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook 7540, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1920