Skip to content

13 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 22, 2024

Property Information

Block25503
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
27%
Improvement Value:$236,200
73%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,268-0.6%
2024$7,314+40.1%
2023$5,221-0.4%
2022$5,241+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 9836, Page 196Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 3300, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1915