Skip to content

10 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block26502
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
26%
Improvement Value:$264,700
74%
Total Assessment$357,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,987-0.6%
2024$8,038+40.1%
2023$5,738-0.4%
2022$5,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 9901, Page 916NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925