Skip to content

165 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1940

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block25603
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4UH-CBG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,780
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
24%
Improvement Value:$302,700
76%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,881-0.6%
2024$8,936+40.1%
2023$6,379-0.4%
2022$6,403+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9304, Page 488Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7840, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1940