Skip to content

143 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Oct 17, 1983

Property Information

Block25703
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
32%
Improvement Value:$189,600
68%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,978-0.6%
2024$6,017+42.5%
2023$4,224-0.4%
2022$4,240+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3396, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1900