Skip to content

135 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1887

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 9, 2023

Property Information

Block25703
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$153,900
62%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558-0.6%
2024$5,593+40.1%
2023$3,992-0.4%
2022$4,007+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9780, Page 761Recorded10/24/2023

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 7435, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1887