Skip to content

140 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Date
Dec 3, 2005

Property Information

Block25704
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$136,800
63%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,841-0.6%
2024$4,872+40.1%
2023$3,477-0.4%
2022$3,490+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7813, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1910