Skip to content

54 Stevens Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block26501
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$172,200
66%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,855-0.6%
2024$5,892+40.1%
2023$4,206-0.4%
2022$4,221+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

DeedBook 9127, Page 403Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 9004, Page 227NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 1922