Skip to content

84 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2013

Property Information

Block25805
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,654
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
33%
Improvement Value:$182,700
67%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,067-0.6%
2024$6,105+40.1%
2023$4,358-0.4%
2022$4,374+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925