Skip to content

18 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Sep 21, 2006

Property Information

Block25903
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
17%
Improvement Value:$484,100
83%
Total Assessment$586,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,099-0.6%
2024$13,181+40.1%
2023$9,409-0.4%
2022$9,444+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000
DeedBook 8036, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 2006