Skip to content

24 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block25903
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
20%
Improvement Value:$385,600
80%
Total Assessment$484,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,810-0.6%
2024$10,878+40.1%
2023$7,765-0.4%
2022$7,794+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 9132, Page 482Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 7826, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 2005