Skip to content

28 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1896

Last Sale Date
Jul 1, 1987

Property Information

Block25903
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,480
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
36%
Improvement Value:$176,500
64%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,141-0.6%
2024$6,179+40.1%
2023$4,411-0.4%
2022$4,428+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3774, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1896