Skip to content

50 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1917

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 12, 2006

Property Information

Block25903
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
31%
Improvement Value:$192,700
69%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,250-0.6%
2024$6,289+40.1%
2023$4,490-0.4%
2022$4,506+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 7795, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1917