Skip to content

29 Richard St.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Date
Dec 1, 1982

Property Information

Block26001
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page260

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,165
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
27%
Improvement Value:$219,500
73%
Total Assessment$301,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476-0.6%
2024$6,518+42.3%
2023$4,581-0.4%
2022$4,599+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3379, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1927