Skip to content

25 Richard St.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Date
Oct 23, 1991

Property Information

Block26001
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page260

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,165
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
28%
Improvement Value:$218,400
72%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,797-0.6%
2024$6,840+40.1%
2023$4,883+5.0%
2022$4,651+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4447, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1922