Skip to content

13 Bayside Terr.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block26001
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page260

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
38%
Improvement Value:$145,600
62%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,261-0.6%
2024$5,294+40.1%
2023$3,779-0.4%
2022$3,793+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7320, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1962