Skip to content

2 Bayside Park DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block26001
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page260

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,564
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
25%
Improvement Value:$240,400
75%
Total Assessment$321,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,175-0.6%
2024$7,220+40.1%
2023$5,154-0.4%
2022$5,173+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9295, Page 369Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 9228, Page 319NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4751, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1965