Skip to content

86 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$247,302
Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block2602
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
48%
Improvement Value:$195,600
52%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398-0.6%
2024$8,451+40.1%
2023$6,033-0.4%
2022$6,055+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,302

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9409, Page 643Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9078, Page 760Recorded11/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950