Skip to content

142 Charles St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07307

Built 1928

Last Sale Price
$464,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block2603
Lot51
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description5S-1C-14U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage807
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
21%
Improvement Value:$330,200
112%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,567-0.6%
2024$6,608+117.3%
2023$3,041
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$464,000

From:

To:

Sq Ft807DeedBook 9757, Page 525Recorded7/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1928