Skip to content

179 Manhattan Ave.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block4301
Lot11
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-29U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage802
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$157,300
68%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187-0.6%
2024$5,220+40.1%
2023$3,726-0.4%
2022$3,740+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft802DeedBook 9931, Page 187Recorded9/19/2025

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4160, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1930