Skip to content

44 Prospect St.(Unit C0403)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block5801
Lot30
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description4S-B-17U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage804
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$258,900
78%
Total Assessment$333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,456-0.6%
2024$7,503+40.1%
2023$5,356-0.4%
2022$5,376+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft804DeedBook 9404, Page 88Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8694, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1930