Skip to content

257 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Residential
Vacant

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Oct 29, 1987

Property Information

Block2605
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,476
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,400
48%
Improvement Value:$204,100
52%
Total Assessment$392,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,765-0.6%
2024$8,819+40.1%
2023$6,296-0.4%
2022$6,319+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 3825, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1900