Skip to content

33 Cherry St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC0330
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1128
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
26%
Improvement Value:$281,800
74%
Total Assessment$380,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,503+56.3%
2024$5,440+40.1%
2023$3,883-0.4%
2022$3,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 9780, Page 786NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/24/2023

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5734, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1993