Skip to content

121 Cherry St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1619
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1128
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
33%
Improvement Value:$205,600
67%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,802-0.6%
2024$6,844+40.1%
2023$4,886-0.4%
2022$4,904+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 9850, Page 311Recorded9/25/2024

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 8994, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1990