Skip to content

8 Juniper St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC0408
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1271
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$189,300
66%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438-0.6%
2024$6,478+40.1%
2023$4,624-0.4%
2022$4,642+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,500

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 9588, Page 61Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8820, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1990