Skip to content

30 Holly St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1398
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$170,900
63%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,027-0.6%
2024$6,065+40.1%
2023$4,329-0.4%
2022$4,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 9518, Page 552Recorded10/31/2020

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 9336, Page 523Recorded8/30/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7893, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1990