Skip to content

9 Walnut St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$120,143
Last Sale Date
Oct 20, 1992

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1209
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1390
Description25-3S600U-D(24)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
38%
Improvement Value:$160,700
62%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,799-0.6%
2024$5,835+40.1%
2023$4,166-0.4%
2022$4,181+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,143
DeedBook 4544, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1990