Skip to content

35 Walnut St.Jersey City, NJ 07305

Built 1994

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Jun 27, 2012

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1311
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1367
Description2S-3S-D594UH(24
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,367
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
29%
Improvement Value:$242,300
71%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621-0.6%
2024$7,669+40.1%
2023$5,474-0.4%
2022$5,495+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 8856, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1994